Hormonlar ve Endokrin Sistem

Kanserdeki kişilik değişiklikleri, vücudun hormonları üzerindeki etkilerden de kaynaklanıyor olabilir. Hormonlar, vücudunuz tarafından salınan ve çalışmasını sürdürmesine yardımcı olan kimyasallardır. Metabolizmamızı (enerjimizi nasıl üretip kullandığımızı), çevremizdeki değişikliklere nasıl tepki verdiğimizi, cinsel işlevlerimizi ve ruh halimizi kontrol ederler. 

 

Dolayısıyla, kanser veya tedavisi hormonal sisteme müdahale ederse, bunun vücudunuzda hem fiziksel hem de zihinsel olarak nasıl hissettiğiniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. 

 

Örneğin, düşük testosteron seviyeleri erkeklerde artan sinirlilikle ilişkilendirilmiştir. (Bu "huysuz yaşlı erkekleri huysuz yapan şey" olarak tanımlanabiliyor)

Aynı şekilde, üreme hormonlarının hem erkeklerde hem de kadınlarda ruh hali, iştah ve metabolizma üzerinde etkileri olabileceğini biliyoruz.

 

Bazı kanserler, kendi hormonlarını da kan dolaşımına salgılayarak kendi yan etkilerine neden olabilir. Bu durum, doktorunuzla hormonlar ve bunların sizin veya sevdiğiniz kişinin ruh halini, davranışını ve kişiliğini nasıl etkileyebileceği hakkında konuşmaya değer.

 

Beyninizdeki değişiklikler 

 

Beyniniz, tüm vücudunuzu çalıştıran bilgisayardır. Sürekli olarak her parçanıza bilgi gönderip alır ve sizi devam ettiren tüm sistemleri kontrol eder. Aynı zamanda tüm anılarınızı, düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışlarınızı işler. Yani beyniniz kanserden veya onun tedavisinden etkilenirse, muhtemelen kişilikte de bazı değişiklikler yaşarsınız. Bunlar geçici veya daha uzun vadeli olabilir ve başa çıkması çok korkutucu olabilir. 

 

Beyin değişiklikleri, bir beyin tümörünün bir sonucu olarak veya kemoterapi gibi tedavileri takiben beyin şişmesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Birçok hastanın "kemo beyin" olarak tanımladığı deneyim, aynı zamanda beynin yapısı ve kimyasındaki değişikliklerden kaynaklanan bilişsel (düşünme) ve duygusal değişikliklerin bir örneğidir. 

                                                                                                                                                                                                                       

Uzman Klinik Psikolog

 Ceren Camadan Gümüş

DESTEK yaz,
3853'e gönder
Mucizelere Ortak Ol!