Kanser Bakım Hastanesi
 
 
Hospis, Avrupa'da Orta Çağlardan beri var olan, sağlık sorunları olan insanlara ağrı ve acılarını azaltıcı sağlık hizmetlerinin verildiği tesislerdir. 
 
Günümüzde, ilk modern Hospis,1964 yılında İngiltere-Londra’ da açılmıştır. 1974 te, Amerika’da, Connecticut – New Heaven’ da açılan Hospis’in başarılı oluşu, bugün Amerika’da hospis tesis sayısını 5.000 in üzerine çıkarmış ve yıllık hasta / yatak sayısı 2.000.000 a  ulaşmıştır.
 
Hospis, kanserli hastaların, iyileştirici tedavilerinin sonucunda, doktor kontrolünde bakımlarının gerçekleştiği, hasta yaşam standartlarının üst seviyede tutulduğu, ağrı ve acılarının azaltılmaya çalışıldığı, hastaların günlük bakım tedavilerinin yapıldığı hastane/kliniklerdir.  Bazı uzmanlar, bu gibi kanser hastalarının, ev veya özel bakım evlerinde de bakımlarının aynen felçli, bunama teşhisli veya benzeri bakım hastaları gibi bakılacağını zannetmektedir. Felçli ya da diğer yatalak ve özel bakıma ihtiyacı olan hastaların aksine, kanser hastalığında, hastanın iyileştirici tedavisi tamamlanmış ve bundan sonraki süreçte, ağrılarını azaltacak, hayatını kaliteli ve konforlu şekilde geçirmesinin sağlanması amacıyla sağlık personeli tarafından bakımlarının yapılmasına ihtiyaç vardır.  
 
Hastalık, devamında hastanın tümörünü büyütmeye devam etmekte, başka organlara metastas yoluyla sıçramakta ve hastaya fiziksel olarak zorlayıcı süreçler yaşatmaktadır. Bu sürecin takibi için, hastanın günlük doktor, görüntü ve labarotuar tetkikerine ihtiyaç duyulmakta, hastanın yaşayabileceği yeme, yutkunma ve  uyuma  zorlukları nedeniyle de hasta kesinlikle tedavi altında bulunması gerekmektedir.
 
Bu gibi hastalar, normal hastanelerde kalmak isteseler de hastane yönetimleri, daha çok iyileştirici tedaviye odaklandıkları için bu gibi bakım hastalarını maalesef kabul etmek istememektedirler. 
 
TKD olarak bu ihtiyacın farkında olarak kurmayı hedeflediğimiz Hospis, hem bu alanda çok büyük bir ihtiyacı karşılayacak hem de özel kurum arama süreci ve lüzumsuz masraflardan kaçınılacağı için bugünkü normal hastanelerde istenilen ücretlerin yarı fiyatına kanser hastalarına gerekli hizmet verilebilecektir. 
 
Projenin başarıya ulaşması halinde, hospis hizmetinin, iki kişilik hasta odalarında verilmesi ile  hasta  bakım fiyatları, neredeyse, bakım evleri fiyatlarına düşebilecek ve kanserli hastalara gerekli, çağdaş bakım/tedavi hizmetleri verilmiş olacaktır.
 
DESTEK yaz,
3853'e gönder
Mucizelere Ortak Ol!