PROSTAT KANSERİ

PROSTAT KANSERİ NEDİR ?
Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Sağlıklı prostat bezi ceviz büyüklüğündedir. Kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun önünde, idrar kesesinin altında yer almaktadır. Fonksiyonu meninin sıvı kısmını oluşturmaktır. Böylece meninin miktarını çoğaltarak spermin döllenme kapasitesini arttırır, aynı zamanda spermlerin vajinal ortamda canlı kalmalarını sağlar. Prostat kanseri, prostat dokusunun içindeki hücrelerden kaynaklanan kanserleridir.

RİSK FAKTÖRLERİ
Prostat kanserinin sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalar prostat kanseri gelişme riskini artıran bazı faktörler olduğunu göstermiştir. Bunlar;

*YAŞ: Prostat kanserinin en önemli risk faktörüdür. 45 yaş altında son derece nadir görülür. En sık 65 yaş üzerinde ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe risk artar. Her 5 erkekten 1 inde yaşamı boyunca prostat kanseri oluşma riski vardır.

*AİLE ÖYKÜSÜ: Baba ve erkek kardeşlerinde prostat kanseri olan erkeklerde risk artar. Özellikle ailede genç yaşta prostat kanseri görülmesi, riski daha da arttırmaktadır.

*BESLENME: Hayvansal yağdan zengin ve kırmızı et içeren gıdalarla beslenme, prostat kanser riskini arttırmaktadır.

*IRK: Avrupa ırkında Asyalılara göre daha fazla görülür.

*BELİRLİ PROSTAT DEĞİŞİKLİKLERİ: Yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazisi olan hücreleri olanlarda prostat kanser riski artmıştır.

*TARAMA: Prostat kanseri taramalarını düzenli yaptırmayanlarda hastalığı önleme ve erken tanılanma şansı azalmaktadır.

*SAĞLIKLI BESLENİN: Aşırı kırmızı et ve hayvansal yağları tüketmeyin. Tüketeceğiniz ete karar verirken öncelik sırasını balık-hindi-tavuk olarak belirleyin ve kırmızı eti bu sıralamanın sonuna koyun. Haftada bir kere yenilen kırmızı et, beslenme programı için yeterlidir. Domates tüketin, mantar, brokoli, karnabahar, beyaz ve kırmızı lahana, kabak, kabak çekirdeği, semizotu, kıvırcık salata gibi sebzeler tüketmekten çekinmeyin.

*SAĞLIKLI YAŞAYIN: Fiziksel aktivitenizi arttırın, düzenli ve kaliteli uyuyun. Aşırı kilolardan sadece kanser riskini çoğaltmaz, aynı zamanda yaşam kalitenizi de düşürür.

*DÜZENLİ VE GÜVENLİ CİNSEL HAYATINIZ OLSUN: Sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayat sürenlerde prostat kanseri riski azalmaktadır.

*TARAMALARINIZI DÜZENLİ YAPTIRIN: 50 yaşından itibaren yılda bir kez prostat muayenesi ve PSA testini yaptırın.

*PROSTAT KANSERİNİN BELİRTİ BULGULARINI BİLİN: Özellikle geceleri sık idrara çıkma ihtiyacı, idrar yapma zorluğu, idrarı başlatma ve durdurmada güçlük, zayıf ve kesintili idrar yapma, idrar yaparken yanma ve ağrı, idrar veya menide kan, ağrılı boşalma, ereksiyonda zorluk, kalça, kasıklar ve belin alt kısmında ağrı gibi belirtiler prostat kanserinin belirti ve bulguları olabilir.

DESTEK yaz,
3853'e gönder
Mucizelere Ortak Ol!