KANSER NEDİR?YAŞAM, HÜCRE ve KANSER

YAŞAM

İnsan vucudu, temel olarak çeşitli hücrelerden oluşur. Yaşamın sağlanabilmesi ve vücut sağlığı için, sistem hücreler üretir ve üretilen hücreler kontrollü biçimde büyürler, mevcut hücrelerin bir kısmı belli zamanlarda ölür ve yerlerini yeni hücreler alır. Bu düzen, yaşamdır.

HÜCRE

Ancak bu düzenli süreç, bugün için kesin bilinmeyen sebeplerle, bazen yanlış işler ve görevini tamamlamış hücreler gerektiği zaman ölmezler ve vücudun ihtiyacı olmayan hücreler haline dönüşürler. Doku kütlesi biçiminde oluşan hücrelere tümör, belli özellikleri olan tümörlere Kanser denir.


TÜMÖR

Tüm tümörler, iyi veya kötü huylu olabilirler.

  • İYİ HUYLU TÜMÖRLER
    Bu tip tümörler, kanser özelliği olmayan, genellikle yayılmayan, ameliyatla alınabilen ve genelde tekrar etmeyen tümörlerdir.


  • KÖTÜ HUYLU TÜMÖRLER
    Bu hücrelerdeki tümörler, yakındaki dokuları da sararlar ve vücudun diğer bölümlerine de yayılabilirler. Bu tür kötü huylu tümörlere 'Kanserli Tümör' denir.


KANSER
 
Kanser, anormal hücrelerin, kontrolsüz bir şekilde bölünmesi ve diğer hücreleri de sarmasıyla 'kötü huylu tümör' olarak oluşan ve devamlı büyüyerek, diğer hücre ve dokulara baskı yaparak meydana gelen hastalıklar için kullanılan bir terimdir. Kan ve kemik ilikleri kanserleri gibi bazı kanserler tümör oluşturmazlar.

Kanserli bir dokunun, bulunduğu yerden vücudun diğer bölümüne sıçraması ve yayılmasına  'metastaz' denir.

Tüm bu bilgiler American Cancer Society sitesinden alınmıştır. http://www.cancer.org/

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş