Akçiğer Kanserini Önlemek İçin İpuçları

Akciğer kanseri sadece sigara içenler için değil; sigara içmeyen bireylerde de görülmektedir.

Akciğer kanserini önlemek  için:

1- EVLERİMİZDEKİ KİMYASALLARA DİKKAT Evlerimizde kullandığımız bir çok temizlik malzemesinde bulunan kimyasallar akciğerlerimiz için ciddi bir risk unsuru. Deterjan ve diğer temizlik malzemeleri ile mobilyalarınızda kullandığınız cilaların etiketlerini dikkatli okumalı ve özellikle çamaşır suyu gibi ağır kimyasal içeren temizlik maddelerini mümkün olduğunca solumamaya çalışınız.

2 – İŞYERİNİZDEKİ KİMYASALLARA DİKKAT

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; mobilya üretimi, madenler ve kimyasal madde üretim tesislerinde çalışan kişilerin akciğer kanserine yakalanma riski, sigara içen bireylere kıyasla %29 daha fazla. Bu meslek gruplarında çalışan kişilerin, koruyucu maske takmaları ise bu risk büyük ölçüde azaltıyor.

3- RADON KONTROLÜ YAPTIRIN

Radon,kokusuz, tatsız ve renksiz olan doğal bir radyoaktif gazdır. Toprak ve kayalar üzerinde yer alan uranyumun parçalanması ile oluşur. Evlerimizde bulunan zemin kaplamaları, mobilyalar ve duvar boyalarında bulunan bu madde, akciğer kanserine davetiye çıkarıyor. Evlerinizde radon ölçümü için progesyonel destek yaptırın.

Radon kontrolü hakkında detaylı bilgiyi; bağlı bulunduğunuz belediyelerden alabilirsiniz.

4- EGZERSİZ YAPIN

Bir çok hastalığın önlenmesinde olduğu gibi akciğer kanserini önlemede de spor yapmak  son derece önemli. Hergün düzenli olarak yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüşle hem akciğerlerinizi hem de tüm vücudunuzu kanser ve daha bir çok hastalıktan korumanız mümkün.

5- YEŞİL ÇAY MUCİZESİ

Yapılan araştırmalar, özellikle yeşil çayın antioksidan etkisi nedeniyle, sigara tüketimine bağlı olarak akciğerlerde oluşan hasarları onardığını göstermektedir. Her gün içeceğiniz 2 fincan yeşil çayla hem vücudunuzu hem de akciğerlerinizi korumanız mümkün. 

6- SİGARA TÜKETİMİ

Sigara içen bireylerin kansere yakalanma riskinin,      içmeyenlere oranla %80 daha fazla olduğu çok iyi     bilinen bir gerçek. Sigaranın akciğerlerde yarattığı           tahribat ise ancak 10 senede onarılabiliyor. Sigarayı   bırakın; bugün, şimdi! 

7- PASİF İÇİCİLİK

Sigara içmek kadar sigara dumanına maruz kalmak da akciğerlerde ciddi tahribata neden olmakta. Sigara içmiyor olsanız bile, sigara içilen ortamlarda uzun süre bulunmak ve sigara dumanını solumak da en az sigara içmek kadar tehlikeli. Bulunduğunuz ortamlarda sigara içilmiyor olmasına özen gösterin. 

8- GIDA TAKVİYELERİNE DİKKAT!

Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri, doğal yollardan ve yeterli ölçüde alamadığımız zamanlarda kullandığımız takviye vitaminlere çok dikkat etmek gerekiyor. Klinik araştırmalar, içerisinde özellikle, beta-karoten; retinol ve lutein gibi maddeler olan gıda takviyelerinin, akciğer kanseri riskini arttırdığını göstermektedir. Şayet buna benzer takviyeler kullanıyorsanız, doktorunuza danışmanızda fayda var.

9- ALKOL KULLANIMI

Alkol alımı bir çok hastalığa davetiye çıkardığı gibi akciğer kanseri riskini de yükseltiyor. Özellikle bira ve alkol oranı yüksek likörlerin akciğerde ciddi tahribatlar yarattığı, klinik testlerle de kanıtlandı. Alkol alımını mümkün olduğunca düşürmek, akciğer kanseri riskini de düşürmek anlamına geliyor.


AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş