Prostat Kanserini Önlemek İçin İpuçları

Araştırmalar gösteriyor ki: prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Özellikle 50 yaş ve üzeri erkekler ciddi risk grubundadır. Henüz prostat kanserini yüzde yüz önleyebilen bir tedavi ya da nlem olmamakla birlikte, bu riski minimuma indirecek bazı önlemler vardir.

 

1- NE KADAR KIRMIZI O KADAR FAYDALI

Domates, kavun gibi kırmızı ve turuncu sebze ve meyveler, bu canlı renklerini likopen adlı bir maddeden alırlar. Araştırmalar göstermiştir ki: domates (salça ve ketçap da dahil) ve benzeri kırmızı sebze ve meyveleri bol tüketen erkeklerin, tüketmeyenlere oranla prostat kanserine yakalanma riskleri oldukca düşüktür. Bir başka araştırmaya gore ise: likopen maddesi ısıyla daha aktif hale geliyor ve vücut tarafından enzimlenmesi daha da kolaylaşıyor. Bir başka deyişle, domatesi pişrerek tüketmek, likopen emilimini yükselttiği için daha da yararlı.

2- SEBZE VE MEYVELERİN GÜCÜ

Vitamin ve posa açısından son derece zengin ve besleyici olan sebze ve meyveleri bol bol tüketmeye özen gösterin. Özellikle koyu yeşil sebzeler: vücuda alınan kanserojenlerle savaşarak kanser riskini azalttığı gibi, mevcut kanserli hücrelerin yayılmasını da önlemektedir.

3- BALIK MUCİZESİ

Özellikle Omega-3, diğer kanserleri önlemekte çok önemli olduğu gibi prostat kanserini önlemekte de son derece etkili bir kaynak. Omega-3 en çok somon, sardalya ve ton balığı gibi soğuk su balıklarında bulunuyor. Omega-3 aynı zamanda kanser hücrelerinin yayılmasını ve geilişmesini de yavaşlattığı için, kanserden korunmada ve kanserle mücadelede olmazsa olmaz bir destek.

4-TOFU

Isoflovone adlı madde, prostat kanserini önlemekte son derece etkilidir. Klinik araştırmalara göre:

- Tofu

- Nohut

- Mercimek

- Yerfıstığı

Isofolovone bakımından son derece zengin gıda maddeleridir.

5- ÇAY

Yapılan araştırmalar, yeşil ve siyah çayı çok tüketen erkeklerin prostat kanseri riskinin; tüketmeyenlere oranla daha düşük olduğunu kanıtlamıştır.

6-YAG SEÇİMİ

Yağlar pek çok hastalıkta olduğu gibi kanserde de son derece belirleyici. Zeytinyaği gibi bitkisel yağlar ve katkısız tereyağı vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlarken: ayçicek yağı ve margarin gibi işlenmiş yağlar kanser riskini yükseltmektedir.

- Yemeklerinizde zeytinyagi ve tereyagini tercih edin.

-Patates cipsi yerine kuruyemis ve kurumeyve atistirin.

7- SİGARA YİNE YAKIYOR

Yaygın kaınınn aksine, sigara sadece akciğer kanserini değil prostat kanserini de tetikliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki: son 10 yılını sigara içmeden geçiren bir erkek ile hayatında hiç sigara içmemiş bir erkeğin prostat kanserine yakalanma riski aynıyken: sigara içen bir erkeğin prostat kanseri olma riski çok daha yüksektir. Sigara içen hastaların tedaviye daha geç cevap verdikleri de sonuçlar arasında.

8- FOLİK ASİT

Henüz kesinleşmemekle birlikte, yapılan araştımalar gösteriyor ki: kandaki düşük folik asit oranı prostat kanserine davetiye çıkarıyor. Folik asit emilinimi önleyen bazı gıda maddelerine örnek verecek olursak: süt ürünleri ve alkol, vücuda alınan folik asit emilimini düşürmektedir.

9- SPOR

Karın ve bel bölgesindeki yağlanma, prostat kanserinde belki de en belirleyici etkenlerden biridir. Yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi egzersizlerle, erkeklerin korkulu rüyasi olan bel ve karın bölümündeki yağlanmanın önüne geçilebilir. 


AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş