Meme Kanserini Önlemek İçin İpuçları

 

1- IDEAL KILONUZU MUHAFAZA EDIN

Tüm hastalıklarda da olduğu gibi, aşırı kilo problemi meme kanserinde de ciddi risk oluşturmaktadır. Boy ölçünüzle paralel olarak belirlenen ideal kilonuzu muhafaza etmeniz, meme kanseri riskini minimuma indirmekte önemli rol oynamaktadır.

2- FİZİKSEL EGZERSİZ

Hareketli bir yaşam tarzı sizin formda   kalmanızı sağlayarak meme kanseri riskini azaltmakta son derece etkilidir. Haftada 3 gün, 30 dakika yapacağınız tempolu yürüyüşle bile meme kanseri riskini yüzde 18 oranında azaltmak mümkün.

3-DOĞUM KONTROL HAPLARI

Doğum kontrol hapı kullanımı, mevcut kullanıcılarda meme kanseri riskini bir miktar arttırmaktadır. En sık kullanılan doğum kontrol hapı östrojen içerir. Sadece progesteron içeren, enjekte edilen veya implant olarak yerleştirilen doğum kontrol yöntemleri ise meme kanseri riskinde artışa yol açmaz.

4- ANNE OLMAK

Araştırmalara göre 30 yaşından önce bebek sahibi olanların 30 yaşından sonra bebek sahibi olanlara göre meme kanseri riskinin azaldığı görülmüştür. Uzmanlara göre gebeliğin meme kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

5- EMZİRİN

Yapılan araştırmalar, emzirmenin meme kanserine karşı koruyucu etkisini göstermektedir. Emzirme sırasında kadının östrojen seviyesi düşük kaldığı için emziren kadınların meme kanserine yakalanma riski azalmaktadır.

6- GENETİK YATKINLIĞINIZ VARSA 6 AYDA 1 KONTROLE GİDİN

Aile hikayesinde, özellikle de anne ve teyzede, meme kanseri görülen kadınların, meme kanserine yakalanma riski; ailesinde meme kanseri hikayesi olmayan kadınlardan %50 daha yüksektir. Bu nedenle, özellikle birinci derece akrabalarınızda meme kanseri hikayesi varsa, bunu doktorunuzla paylaşmanız ve 6 ayda 1 meme kontrolüne gitmeniz hayati önem taşır. 

7- ALKOLDEN UZAK DURUN

Alkolün zararları saymakla bitmez elbette ama özellikle kadınlarda meme kanserine davetiye çıkardığı klinik olarak da ıspatlanmıştır. Alkol alımınızı olabildiğince düşürmeniz, meme kanseri riskinizi ciddi ölçüde düşürecektir.

8- HORMON TEDAVİLERİNE DİKKAT!

Hormon replasman tedavileri, özellikle menopoza girmiş ya da yumurtalıkları alınmış bayanlarda, vücuda ostrojen hormonu takviyesi yapmak amacıyla uygulanan bir tedavidir. Bu tedavi sırasında, ostrojen ile birlikte progesteron ve/ya progestin hormonları birlikte verilebilir. Bu tedavi, meme kanseri riskini arttırmaktadır. Hormon tedavisi görüyorsanız, doktorunuza meme kanseri riskinizi mutlaka danışın.

9- STRES YONETİMİ

Stres, günümüz yaşam şartlarında, sürekli maruz kaldigimiz bir psikolojik sorundur. Özellikle iş ve aile yaşamında sorun yaşayan ve sorunlarını paylaşmak yerine içine atan kadınlarda, bu sıkıntılar meme kanseri olarak geri dönmektedir. Sorunlarınızı ve sıkıntılarınızı yakınlarınızla ya da bir psikologla paylaşmanız, meme kanserine yakalanma ihtimalinizi büyük ölçüde düsürecektir.


AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş