Prof. Dr. Ahmet Aydın - Beslenmeye Dair Her Şey

Hayatımızı sürdürebilmemiz için hücrelerimizin sürekli yenilenmesi yani bölünüp çoğalmaları gerekir. Yaşam süresini dolduran hücreler vücuttan atılırken, yerine yenileri yapılır. Bu denge, genlerin kontrolündedir ve bazı genler, hücrelerin bölünüp çoğalmasını sağlarken; bazıları da aşırı hücre bölünmesini dizginlerler. Çocukluk çağı haricinde; yaşlanan hücrelerle yeni yapılanların sayısı hemen hemen birbirine eşittir. Aşırı hücre üremesinin dizginlenememesine yani yıkımdan çok yapım olmasına “kanser” denir.

 

Beslenme hava kirliliği, radyasyon, sigara, gıda katkı maddeleri ve çeşitli toksinler yaptıkları hasarla gen fonksiyonlarını bozarlar (mütasyon) ve hücreler aşırı şekilde ürerler. Hücrelerin aşırı şekilde üremesini dizginleyen genler ise aktiviteleri azaldığı ya da bu aşırıklıklarla baş edemediği için kanser oluşur.

 

Diyetteki mutajenik ya da kanserojen ajanlar DNA’ya bağlanarak onu hasara uğratırlar. Hasar kritik bir düzeye ulaşınca normal hücreler kanserli hücreler haline dönüşür. DNA onarım enzimleri ve diğer gen koruyucu mekanizmalar 24 saat içinde hasarın %90’ını temizler. En mükemmel DNA onarım mekanizmaları insanlarda bulunur.

 

 

Kanser Nedenleri

Yüzde

Beslenme hataları

35%

Sigara

30%

Enfeksiyon hastalıkları

10%

Mesleki Hastalıklar

4%

Alkol

3%

Çevre kirliliği

2%

Gıdalara konan katkı maddeleri

1%

Bilinmeyen faktörler

15%

 

Devamı için tıklayın...


AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş