Tüm Vücut MR

Tüm Vücut MR

 

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) vücudumuzdaki hidrojen protonlarının dev bir mıknatıs içerisinde uyarılımı ile sinyal alınmasıyla gerçekleşir. MR normal dokuları sinyal özellikleri ile en detaylı şekilde görüntülerken, tümör gibi bulunduğu dokudan farklı sinyal veren oluşumları kolaylıkla tespit eder. Normal bir MR çekiminde görüntülenmek istenen her bölge için bir anten kullanılıp o bölgeye özel çekim gerçekleştirilir. Tüm Vücut MR çekebilmek için MR cihazının birden fazla anteni aynı anda kullanıp hastanın üzerine yattığı platformu çekim esnasında kaydırabilmesi gerekir.

 

Tüm Vücut MR ne amaçla kullanılır?

 

1)Tümör taraması

 

Şu ana dek yapılan çalışmalar Tüm Vücut MR incelemesinin tümör tespitinde PET-CT ile eşit ve hatta daha duyarlı bir yöntem olduğunu göstermiştir. MR, özellikle beyin, kemik, karaciğer, böbrek, mesane ve prostat ile bazı akciğer ve kalın bağırsak kanseri türlerinde PET yöntemlerine üstündür(1-5).

 

6) Tümör tedavisine yanıt

 

Tümör tedavisine yanıt en erken MR ile değerlendirilir. Bu tedaviye başladıktan 3-7 gün sonra bile diffüzyon MR değerlerinin değişmesi ile anlaşılır. (6)

 

 

Tüm Vücut MR ne kadar sürer?

 

Kurumumuzda bulunan MR cihazı ile damardan kontrast madde kullanarak yapılan Tüm Vücut MR 50 dakika sürmektedir. Kontrast madde özellikle tümör tespitinde, iyi huylu olup olmadığının anlaşılmasında ve böbrek damarlarının görüntülenmesinde gereklidir.

 

 

Hangi durumlarda Tüm Vücut MR tercih edilmez?

 

Eklemlerin değerlendirilmesinde (Diz, Omuz vb.), meme ve prostat görüntülemede,  boyun, sırt ve bel fıtığının değerlendirilmesinde özel çekimler gerektiğinden Tüm Vücut MR kullanılmaz. Tüm Vücut MR anjiografi (damarların gösterimi) de ayrı bir seansda ayrıca kontrast madde kullanılarak yapılır.

 

Tüm Vücut MR ile radyasyon alınır mı?

 

MR radyasyon saçmaz, çocuklarda ve 3 aydan sonra hamilelerde de güvenle kullanılabilir. PET-CT incelemede ise hasta radyasyona maruz kalır. Bir PET-CT incelemede hastanın aldığı radyasyon 13 mSv düzeyindedir, bu da 600 akciğer röntgeni ile eşdeğerdir (7).  Bunun için genel tarama amaçlı Tüm Vücut MR tercih edilmelidir.

 

 

 

Hong Kong da aynı hastanede çalışan ve bir şikayeti olmayan 132 doktora  tarama amaçlı yapılan Tüm Vücut MR incelemesinde 124 kişide (%94) bir bulguya rastlanmış, 2 kişiye kanser tanısı konmuştur (8). Şu an için tüm vücudumuzu en güvenli ve en detaylı görüntüleyeceğimiz yöntem Tüm Vücut MR dır.

 
Prof. Dr. Numan Cem Balcı 
 
 

 

 

1) Michielsen K, Vergote I, Op de Beeck K, Amant F, Leunen K, Moerman P, Deroose C, Souverijns G, Dymarkowski S, De Keyzer F, Vandecaveye V. Whole-body MRI with diffusion-weighted sequence for staging of patients with suspected ovarian cancer: a clinical feasibility study in comparison to CT and FDG-PET/CT. Eur Radiol. 2014 Apr;24(4):889-901.

 

2) Schmidt GP, Schoenberg SO, Schmid R, Stahl R, Tiling R, Becker CR, Reiser MF,

Baur-Melnyk A. Screening for bone metastases: whole-body MRI using a 32-channel system versus dual-modality PET-CT. Eur Radiol. 2007 Apr;17(4):939-49.

 

3) Takenaka D, Ohno Y, Matsumoto K, Aoyama N, Onishi Y, Koyama H, Nogami M,

Yoshikawa T, Matsumoto S, Sugimura K. Detection of bone metastases in non-small cell lung cancer patients: comparison of whole-body diffusion-weighted imaging (DWI), whole-body MR imaging without and with DWI, whole-body FDG-PET/CT, and bone scintigraphy. J Magn Reson Imaging. 2009 Aug;30(2):298-308.

 

4) Mosavi F, Johansson S, Sandberg DT, Turesson I, Sörensen J, Ahlström H.

Whole-body diffusion-weighted MRI compared with (18)F-NaF PET/CT for detection of bone metastases in patients with high-risk prostate carcinoma. AJR Am J Roentgenol. 2012 Nov;199(5):1114-20.

 

5) Ohno Y, Koyama H, Onishi Y, Takenaka D, Nogami M, Yoshikawa T, Matsumoto S, Kotani Y, Sugimura K. Non-small cell lung cancer: whole-body MR examination for M-stage assessment--utility for whole-body diffusion-weighted imaging compared with integrated FDG PET/CT. Radiology. 2008 Aug;248(2):643-54.

 

6) Li SP, Padhani AR. Tumor response assessments with diffusion and perfusion

MRI. J Magn Reson Imaging. 2012 Apr;35(4):745-63.

 

7)Huang B, Law MW, Khong PL. Whole-body PET/CT scanning: estimation of radiation dose and cancer risk. Radiology. 2009 Apr;251(1):166-74

 

8) Lo GG, Ai V, Au-Yeung KM, Chan JK, Li KW, Chien D. Magnetic resonance whole

body imaging at 3 Tesla: feasibility and findings in a cohort of asymptomatic

medical doctors. Hong Kong Med J. 2008 Apr;14(2):90-6


AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş