Beslenmeye Dair Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Beslenmeye Dair Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

 

1. Kanıtlandı, Doymuş Yağlar Gerçekten Zararlı

Günümüzünen tehlikeli besini belki de doymuş yağlar! İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre doymuş yağ içeren besinlerin kullanımını azaltmak kalp damar hastalıkları riskini büyük oranda düşürüyor. Ceviz, avocado, deniz mahsulleri (özellikle yağlı balıklar), fındık, çekirdek, gibi içerisinde kendi yağlarını barındıran besinler tüketmek daha sağlıklı olacaktır. 

 

 

2. Bazı Yağlar Sizi Fit Tutar

İspanya Barselona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre doğru yağ seçimi yapmak sağlığınızı ve ideal kilonuzu muhafaza etmek konusunda yardımcı olacaktır. Bu araştırma, 3 gruba ayrılan 7400 erkek ve bayandan oluşuyor. Bir gruba zeytin yağının daha zengin olduğu Akdeniz diyet programı, bir gruba fındığın ağırlıkta olduğu bir Akdeniz diyet programı ve son gruba da az yağlı bir diyet programı uygulanmıştır. Sonuç ? Zeytin yağlı diyet programı uygulayan grup 5 yıllık araştırma süresi boyunca neredeyse tüm fazla yağlarından kurtulmuştur. Besinlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar listesinin belki de en şaşırtıcısı yağlar olabilir.

 

 

3. Zayıflamak İçin Bakliyat Tüketin

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir yazıya göre, kilo vermek için, 6 hafta boyunca her gün diyet programlarınıza sadece bir bardağın çeyreği kadar bakliyat (bezelye, mercimek veya nohut) eklemek, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 

 

4. Karbonhidratların Bazı Kanser Türleriyle Bağlantısı

Güncel bir araştırmaya göre kan şekeri seviyenizin fırlamasına sebep olan rafine edilmiş karbonhidratları diyetinizde fazla kullanmanız, akciğer kanserine davetiye çıkarıyor, üstelik sigara içmeseniz bile.

 

 

5. Paketli ve Şekerli Gıdalar Alırken Bir Kez Daha Düşünün

Kornell Yiyecek ve Marka Laboratuvar’ının 2016 yılında yapmış olduğu güncel bir araştırmaya göre, mutfağında paketli yiyecekler ve şekerli içecekler bulunduran bayanlar, bulundurmayanlara göre yaklaşık 11 kilo daha fazla kilo alıyor ve meme kanseri riskleri artıyor.

 

 

6. Daha Uzun Yaşamak İçin Bitkisel Protein Tüketin

Massachusetts Genel Hastanesi’nde yapılan bir araştırmada, gereğinden çok hayvansal protein tüketmek, özellikle kanatlı hayvan ve balık etinden ziyade daha fazla kırmızı et tüketmek, ortalama bir insana göre daha erken ölüm riski taşıdığını ortaya koymaktadır.

 


AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş