Kemik Metastazı İçin 5 Öneri

Kanser vakalarında, kanserli hücrenin kemiklere sıçrama ihtimali her zaman önemli bir konu olmuştur. Peki, kanserli hücrelerin kemiklerinize sıçramaması ya da kanserden zarar gören kemiklerinizi korumanın basit ama etkili yolları.

1- DİKKATLİ HAREKET EDİN

Kanser, kemiklere sıçradığında, kemiklerimiz çok daha hassas ve zayıf bir hale gelir. Zayıflaşan kemiklerinizin kırıllmaması için ise, yavaş ve sakin hareket etmek çok önemlidir. Geceleri yatağınızda yavaş dönmek; evinizdeki halılarin altına kaydırmayan bantlar yapıştırmak; arabaya binerken ya da arabadan inerken destek almak ve gün içinde de bir baston yardımıyla yürümek, kemiklerimizi koruyacaktır.

2- BESLENME

Kemik metastasınızı önlemek ya da kemiklere sıçramış kanser hücreleriyle mücadele etmenin en etkili yolu beslenme şeklimizi değiştirmektir. Süt ürünleri, kalsiyum bakımından zengin olduğu için kemik direncimizi de arttıracaktır. Bunun haricinde kemik suyu, D vitamininden zengin balıklar (özellikle somon, ton, sardalya gibi yağlı balıklar) ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, kemiklerimizi güçlendirecektir.

3-EGZERSİZ

Her ne kadar, kemik metastasında kemiklerimiz zayıflasa da, bu egzersiz yapamayacagimiz anlamina gelmez. Aksine, hafif ve surekli yapacagimiz yuruyusler, kemiklerimizin hareket etme kabiliyetini arttiracak ve kireclenme gibi riskleri ortadan kaldiracak ve kendimizi daha dinc hissetmemizi saglayacaktir.

4- ALKOLE SON

Alkol, bağırsaklardaki kalsiyum emilimini azalttığı için, kesinlikle vazgeçmemiz gereken bir maddedir. Ayrica, alkol aldiğimizda başımızın dönmesi ve buna bağlı olarak denge kayıplari yaşamamız da düşmeye bağlı kırıkklara ya da burkulmalara zemin hazırlayacağı için son derece tehlikelidir.

5- KİLO KONTROLÜ

İskeletimiz, vücudumuzu taşıyan ana sistemdir ve kemiklerimizin birbirine bağlanmasıyla ayakta durabiliriz. Bir başka deyişle, vücudumuzun tüm ağırlığı kemiklerimizdedir. Bu nedenle, ideal kilomuzu muhafaza etmemiz, kemiklerimize uygulanacak basincın ve kemiklerimizin taşıyacağı ağırlığın azalacağı anlamına gelir. Kırılma ihtimali düşer ve yaşam kalitemiz artar. İdeal kilomuzu muhafaza etmemiz bu nedenle önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş