Çocuklar Cep Telefonu Kullanabilirler mi?

Cep telefonları ve baz istasyonlarının insanların sağlığını etkileyip etkilemediği ve tümörlere neden olup olmadığı uzun zamandır araştırılmaktadır. Cep telefonlarının kullanılışının nispeten yeni olması ve kanserin ortaya çıkabilmesi için uzun bir zaman gereksinimi olduğu için çalışmaların sonuçlarını bu bilgilerin ışığında yorumlamak gerekir. Belki de ileride daha uzun yıllar cep telefonu kullanılması ve baz istasyonlarının yaydığı dalgalara maruz kalınmasıyla araştırma sonuçları şimdiki çalışmalardan daha farklı çıkabilir.

            Literatürde cep telefonları ve baz istasyonlarının insan sağlığı üzerine etkili olduğu konusunda farklı yayınlar var. Sonuçlar birbiriyle çelişkili. Birçok yayında bunların kansere ve tümörlere neden olmadığı bildirilmekle birlikte sonuçların yukarıda belirttiğimiz nedenlerle ihtiyatla yorumlanması gerekir. 2007 yılında İsveç’ten yapılan bir çalışma cep telefonlarını 10 yıl ve üzerinde kullananlarda glioma dediğimiz beyin tümörlerinin ve akustik nörinom diye adlandırılan işitme siniri tümörlerinin daha sık görüldüğünü göstermiştir.

            Baz istasyonlarına yakın yerlerde yaşayan kişilerde dolaşım sistemiyle ilgili bozuklukların, baş ağrısı, bulantı, depresyon, görme bozukluğu, konsantrasyon eksikliği ve uyku bozukluklarının daha sık görüldüğünü belirten çalışmalar da vardır.

Bu arada özellikle belirtilmesi gereken bir nokta kullanılan cep telefonunun ne kadar radyasyon yaydığının tespit edilmesi gereğidir. İnternetten marka ve tipine göre telefonun yaydığı radyasyon hakkında bilgi edinilebilir. Teknoloji ilerledikçe firmalar bu konuda daha az radyasyon yayan cep telefonları geliştirebilirler.

            Ben kişisel olarak, tüm bu bilgilerin ışığında, daha az radyasyon yayan cep telefonlarını beklemeyi tercih ederim. Uzun süreli takip sonuçları ortaya çıkıncaya kadar da, daha körpe beyinlere sahip olan çocukların rutin olarak cep telefonu kullanmasını arzu etmem.

           

Prof. Dr. Coşkun Tecimer


AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş