Kolon Kanserinden Korunma İpuçları

Kolon kanseri, günden güne artan bir ivmeyle hayatımıza girmekte. Oysa, gündelik yaşantımızda yapacağımız bir kaç ufak değişiklik ve alacağımız basit önelmlerle bu hastalığa yakalanmamak mümkün. İşte size kolon kanserinden korunmanız için bir kaç öneri.

1- BESLENME ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Sebze ve meyveler, içerdikleri yüksek lif oranı nedeniyle kalın bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışması için son derece önemli. Posalı meyveleri ,portakal, elma gibi; suyunu sıkmak yerine katı olarak tüketmek çok daha faydalı. Bunun haricinde, tam buğday, kinoa gibi tahıllar da kolon kanseri riskini azaltan besinler. Hayvansal gıdalar – kırmızı ve beyaz et özellikle de işlenmiş et ürünleri – ise kolon kanseri riskini arttırmakta.

2- KİLO KONTROLÜ
Yapılan araştırmalar; obez kişilerin kolon kanserine yakalanma riskinin, ideal kilosunda olan bireylere oranla %50 daha fazla olduğunu gösteriyor. Bel bölgesindeki yağlanma da kolon kanseri riskini arttıran diğer bir faktör. Bel bölgesi kalın olan kişilerin; ince olanlara kıyasla kolon kanseri riski daha yüksek.
3- FİZİKSEL AKTİVİTE
Hareketli yaşam ve düzenli spor yapmak, kolon kanseri riskini azaltan bir diğer önemli unsur. Düzenli spor yapmak, kolon kanseri riskini %40 azaltıyor.

4- GENETİK FAKTÖRLER

Genetik yatkınlık ve DNA yapısı kolon kanserini önlemede son derece belirleyici bir konu. Doktorunuzla genetik yapınızı ve (varsa) ailenizde kanser hikayelerini paylaşmanız, erken tanı şansını arttırıyor.

5- RADYASYONA MARUZ KALMAYIN

Bugün, bazı güvenlik önlemleri gereği kullanılan X-Ray cihazları, röntgen, baz istasyonları ve buna benzer radyasyon oranı yüksek cihazlar, kolon kanseri riskini tetikleyebiliyor. Gündelik hayatınızda bu cihazlardan uzak durmamız malesef pek mümkün olmasa da bu cihazların, kanser riskini arttırabildiğini unutmayın.

6- KOLONOSKOPİ HAYAT KURTARIYOR
Gelişen teknoloji, değişen yaşam standartları ve hayatımıza giren bir çok yapay gıda, kanser riskimizi günden güne arttırıyor ve malesef bunların bir çoğu, hayatımızdan çıkaramayacağımız faktörler. Bu nedenle, kolonoskopi, kolon kanserinde erken tanı noktasında son derece hayati öneme sahip. Yılda 1 defa yaptıracağınız kolonoskopi ile erken tanı ve tedavi ile kanseri yenmek mümkün.

7- KALSİYUM VE D VİTAMİNİ ALIMI
Kalsiyum ve D Vitamini, kolon kanserini önleyen önemli savaşçılardır. Doktorunuzun, ideal kan değerlerinize ve günlük ihtiyaçlarınıza göre belirleyeceği kalsiyum ve D Vitamini seviyelerinizin, her daim olması gereken ölçülerde olduğundan emin olun.

8-VÜCUDUNUZU DİNLEYİN

Kolon kanserinin bazı belirtileri vardır.  Bunlar genellikle tuvalete çıkma alışkanlıklarındaki değişiklikler olarak kendini gösterir. Örneğin, açken hissedilen şişkinlik, aşırı ve istemdışı kilo kaybı, kusma, uzun süren halsizlik ve karın ağrısı gibi belirtiler kolon kanserinin habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız hayati önem taşır.

9- SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN

Sigara ve alkol kullanımı; bir çok kanser türünün olduğu gibi , kolon kanserinin de sebeplerinden biridir. Özellikle sigarayla beraber alkol almak, kanser riskini daha da arttırmaktadır. Sigara kullanılmaması; alkol alımının sınırlandırılması kolon kanseri riskini azaltmakta etkilidir.


AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş