KANSER > KANSER TÜRLERİ ► Kolorektal Kanser ► Kolon / Rektum Kanseri Nedir?

Kolon / Rektum Kanseri Nedir?


Kolorektal kanser, kolon veya rektumda başlayan bir kanser türüdür. Kolon kanseri ve rektum kanseri birçok ortak özelliğe sahiptir. Bu bölümde, ayrı ayrı ele alındıkları tedavi ile ilgili bölüm dışında birlikte açıklanmışlardır.

Normal Sindirim Sistemi

Kolon ve rektum kanserleri, aynı zamanda GI (gastrointestinal) sistem adı verilen sindirim sisteminde başlar (aşağıdaki resme bakınız). Sindirim sistemi, enerji için gıdaları işler ve son kısmında katı atık (dışkı) oluşturmak için sıvıları emer, daha sonra da atıkları vücuttan atar. Kolorektal kanseri anlamak için sindirim sisteminin yapısını ve nasıl çalıştığını bilmek yardımcı olacaktır.
Gıdalar çiğnendikten ve yutulduktan sonra mideye geçer. Orada kısmen parçalanır ve ince bağırsağa gönderilir. “İnce” kelimesi ince bağırsağın genişliğini ifade eder. Aslında, ince bağırsak sindirim sisteminin en uzun parçasıdır - yaklaşık 20 metre kadardır.
İnce bağırsak gıdaları parçalar ve besin maddelerinin çoğunu emer. 1,5 metre uzunluğunda bir kas kanalı olan kalın bağırsağa (aynı zamanda, kalın barsak veya kolon olarak da adlandırılır) yönlendirir. Kolon, gıdalardaki su ve besin maddelerini emer ve aynı zamanda atık maddeler için depolama yeri olarak görev yapar. Atık madde (dışkı) kolondan sindirim sisteminin son 15 cm’lik bölümü olan rektum içerisine doğru hareket eder. Atıklar buradan anüs adı verilen açıklıktan vücudun dışına çıkar.

Kolon ve rektumun duvarları doku tabakalarından oluşur. Kolorektal kanser, iç tabakadan başlayarak diğer tabakaların bir kısmına veya tümüne yayılabilir. Kanserin evresi (yayılma derecesi) kanserin bu tabakaların hangi derinliğe ulaştığına bağlıdır.

Kolon veya Rektumda Anormal Büyümeler

Farklı alanlarda başlayan kanser farklı semptomlara neden olabilir. Ancak, kolon kanseri ve rektum kanseri birçok ortak noktaya sahiptir. Çoğu kolorektal kanseri, uzun yıllar içerisinde yavaş yavaş gelişir. Şu anda, bu kanserlerin üst tabakada başlayan, kolonun ve rektumun merkezinde gelişen ve doku büyümesi olan polipler olarak başladığını biliyoruz. Bu doku, kanser olabilir veya olmayabilir. Adenom olarak bilinen bir polip türü kansere dönüşebilir. Polipin erken evrede çıkarılması kansere dönüşmesini engelleyebilir.

Kolon ve rektum kanserlerinin % 95’ten fazlası adenokarsinomlardır. Bunlar, kolon ve rektumun iç kısmını kaplayan hücrelerde başlayan kanserlerdir. Kolon ve rektum tümörlerinin daha nadir görülen diğer türleri de bulunmaktadır.

Buradaki bilgiler yalnızca kolon veya rektum adenokarsinomlarını içermektedir.

Son Tıbbi Değerlendirme: 05/06/2012
Son Düzenleme: 17/01/2013
Tüm bu bilgiler American Cancer Society sitesinden alınmıştır. http://www.cancer.org/

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş