KANSER > KANSER TÜRLERİ ► Meme Kanseri ► Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri Nedir?


Meme kanseri, meme hücrelerinde başlayan habis (kanser) bir tümördür. Çoğunlukla kadınlarda görülür, ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Bu bölümde yalnızca kadınlarda oluşan meme kanserinden bahsedeceğiz.

 

Normal Meme

Aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi, meme kanserini anlamak için memelerin normal bölümleri konusunda bilgi edinmeniz size yardımcı olacaktır.

 

Bir kadının memesi, anne sütü bezlerinden (lobüller), sütü lobüllerden meme başına taşıyan küçük kanallardan, yağ ve bağ dokusundan, kan ve lenf damarlarından meydana gelir. Meme kanserlerinin çoğu kanalları kaplayan hücrelerde (kanal kanseri) başlar, bazıları lobüllerde (lobül kanseri) ve az sayıdaki bölümü diğer dokularda başlar.

 

Memenin Lenf Sistemi

Lenf sistemi, meme kanserlerinin yayılabildiği ana yollardan biridir. Lenf düğümleri, lenfatik damarlarla birbirine bağlı küçük, fasulye şeklinde bağışıklık sistemi hücre gruplarıdır (enfeksiyonlarla mücadele eden hücreler). Lenfatik damarlar, memelerin dışına lenf adı verilen şeffaf bir sıvı taşımaları dışında (kan yerine) küçük kan damarları gibidir. Meme kanseri hücreleri lenf damarlarına girebilir ve lenf bezlerinde büyümeye başlayabilir.

 

Memenin lenf damarlarının çoğu kolun altındaki lenf düğümlerine gider. Bunlar aksil (koltukaltı) düğümleri olarak adlandırılır. Eğer meme kanseri hücreleri, koltukaltı hücrelerinin lenf düğümlerine ulaşır ve büyümeye devam ederse, düğümlerde şişmeye neden olabilir.


Doktorun kanser hücrelerinin lenf düğümlerine yayılmış olup olmadığını bilmesi gerekir, eğer yayılmışlarsa hücrelerin kan dolaşımına karışma ve vücudun diğer bölgelerine yayılma olasılığı yüksektir. Kanserli lenf düğümlerinin sayısı arttıkça, kanserin diğer organlarda bulunma olasılığı yükselir. Bu durum tedavi planını etkileyebilir.

 

Kanser Olmayan Meme Yumruları (İyi Huylu Meme Yumruları)

Meme yumrularının çoğu iyi huyludur. Bu, kanser olmadıkları anlamına gelir. İyi huylu meme tümörleri anormal büyümelerdir, ancak meme dışına yayılmazlar ve hayatı tehdit etmezler. Ancak, bazı iyi huylu meme yumruları kadınların meme kanserine yakalanma riskini arttırabilir.


Yumruların çoğuna, kist ve fibröz kombinasyonu (fibrokistik değişiklikler) neden olmaktadır. Kistler sıvı dolu keselerdir. Fibröz, yara izi benzeri doku oluşumudur. Bu değişiklikler memede şişme ve ağrıya neden olabilir. Bu semptomlar genellikle kadının adet dönemi başlamadan hemen önce daha kötüdür. Fibrokistik değişiklikler aynı zamanda memelerin yumrulu hissedilmesine neden olabilir ve bazen şeffaf veya hafif bulanık meme başı akıntısı görülür.

 

Meme Kanseri TerimleriDoktorunuzun meme kanseri konusunda konuşmakta kullandığı bazı kelimelerin anlamını bilmek zor olabilir. Burada duyabileceğiniz bazı önemli kelimeler verilmektedir:


Karsinom: Bu, meme gibi organların üst tabakasında başlayan kanserleri tanımlamakta kullanılan bir terimdir. Hemen hemen meme kanserlerinin tamamı karsinomdur (Kanal karsinomları veya lobül karsinomları).

 

Adenokarsinom: Adenokarsinom, bez dokusunda (bir maddeyi yapan ve salgılayan doku) başlayan bir kanser türüdür. Meme kanalları ve lobülleri anne sütünü yaptıkları için bez dokulardır, bu nedenle bu bölgelerde başlayan kanserler genellikle adenokarsinom olarak adlandırılır.

 

in situ Karsinom: Bu terim, kanserin halen başladığı hücre tabakası ile sınırlı olduğu erken evresi için kullanılır. Meme kanserinde in situ, kanser hücrelerinin yalnızca kanallarda bulunduğu anlamına gelir (in situ kanal karsinomu). Memenin daha derin dokularına veya vücudun diğer organlarına yayılmamıştır.


Bu nedenle, in situ kanal karsinomu, bazı durumlarda noninvaziv veya preinvaziv meme kanseri olarak adlandırılır.
Kanser hücreleri lobüllerle sınırlı olduğunda, in situ lobüler karsinom olarak adlandırılır. Bu aslında gerçek bir kanser veya kanser başlangıcı değildir.

 

İnvaziv (İnfiltratif) Karsinom: İnvaziv kanser, başladığı hücre tabakalarının ötesine yayılmış durumdaki vakalardır (in situ karsinomun aksine). Meme kanserlerinin çoğu invaziv karsinomlardır – ya invaziv kanal karsinomu ya da invaziv lobül karsinomudur.

 

Sarkom: Sarkomlar kas dokusu, yağ dokusu veya kan damarları gibi bağ dokularında başlayan kanserlerdir. Meme sarkomları nadirdir ve bu bölümde ele alınmayacaktır.

 

Meme Kanserinin Türleri

Meme kanserinin birçok türü bulunmaktadır, ancak bazıları çok nadir görülür. Bazen meme tümörü, bu türlerin veya invaziv ve in situ kanserin karışımı olabilir.

 

in situ Kanal Karsinomu (DCIS): Bu, non-invaziv meme kanseri türüdür. DCIS, kanser hücrelerinin yalnızca kanallarda bulunduğu anlamına gelir. Kanal duvarlarından çıkarak meme dokusunun içine doğru büyümemiş ve böylece lenf düğümlerine ve diğer organlara yayılmamıştır. Bu evrede kanserli kadınların hemen hemen hepsi tedavi edilebilir. Mamogramlarda birçok DCIS vakası tespit edilebilmektedir.

 

İnvaziv (ya da infiltratif) Kanal Karsinomu (IDC): Bu, en yaygın meme kanseri türüdür. Anne sütü geçişinde (kanalda) başlayarak kanalın duvarından geçer ve meme dokusuna yayılır. Buradan, vücudun diğer bölümlerine yayılabilir (metastasize). 10 invaziv meme kanserinden yaklaşık 8’ini oluşturmaktadır.

 

İnvaziv (infiltratif) lobül karsinomu (ILC): Bu kanser, süt bezlerinde (lobüllerde) başlar ve daha sonra lobüllerin duvarından yayılır. Vücudun diğer bölümlerine yayılabilir (metastasize). 10 invaziv meme kanserinin yaklaşık 1’i bu türdedir.

 

İnflamatuar Meme Kanseri (IBC): İnvaziv meme kanserinin nadir görülen bu türü, tüm meme kanserlerinin yaklaşık % 1’i ile % 3’ü arasındaki bölümünü oluşturmaktadır. Genellikle tek bir yumru veya tümör bulunmaz. Bunun yerine IBC, meme derisinin kırmızı görünmesine ve sıcak hissedilmesine yol açar. Aynı zamanda, derinin kalın, pürüzlü, portakal kabuğu görünümü almasına yol açabilir. Meme büyüyebilir, sert, hassas veya kaşıntılı olabilir.

 

İnflamatuar meme kanseri, erken evrelerinde genellikle enfeksiyonla karıştırılır. Tanımlanmış bir yumru bulunmadığından mamogramda görülmeyebilir, ki bu da erken evrede teşhis edilmesini zorlaştırır. İnvaziv kanal kanserinden veya lobül kanserinden daha yüksek yayılma olasılığına ve daha kötü bir görünüme sahiptir.

 

Son Tıbbi Değerlendirme: 04/09/2012
Son Düzenleme: 22/02/2013

 

Tüm bu bilgiler American Cancer Society sitesinden alınmıştır. http://www.cancer.org/index

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş