KANSER > KANSER TÜRLERİ ► Cilt Kanseri ► Cilt Kanseri Bilgileri

Cilt Kanseri Bilgileri


Cilt nedir?

 

Deri vücudunuzun en büyük organıdır. İç organları örter, onları zarar görmekten korur, bakteri benzeri mikroplara karşı bariyer görevi görür ve sıvı kaybını önlemeye yardımcı olur.Cilt, vücut sıcaklığının kontrol edilmesine yardımcı olur ve bazı vücut atıklarını dışarı atar.Ciltteki hücreler beyinle iletişim kurar, sıcaklık, dokunma ve ağrı hislerini  kazandırır.

 

Cilt kanseri olan kişi sayısı nedir?

 

Cilt kanseri, tüm kanserlerin en yaygın olanıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm kanser vakalarının yaklaşık yarısını oluşturmaktadır.Bu ülkede, her yıl 3,5 milyondan fazla bazal ve skuamöz hücreli cilt kanseri vakası teşhis edilmektedir.Melanom, cilt kanserinin en ciddi türü olup 2013 yılında 76.600 üzerinde cilt kanseri vakasını oluşturmaktadır.

 

Bazal ve skuamöz hücreli cilt kanserleri nelerdir?

 

 

Bu cilt kanseri türleri, onları cilt kanserinin daha ciddi türü olan melanomdan ayırmak amacıyla melanom dışındakiler olarak sınıflandırılır.Genellikle, adlarını aldıklarını bazal hücrelerde veya skuamöz hücrelerde başlarlar.Bu hücreler, derinin dış tabakasının alt kısmında bulunur.

 

Bazal ve skuamöz hücreli kanserlerin çoğu, yüz, kulaklar, boyun, dudaklar ve ellerin arkası gibi cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde görülür. Türüne bağlı olarak, hızlı veya yavaş büyüyebilirler, ancak nadiren vücudun diğer bölümlerine yayılırlar.

 

Bazal ve skuamöz hücreli cilt kanserleri,erken bulunduklarında ve tedavi edildiklerinde iyileşebilirler.

 

Melanom cilt kanseri nedir?

 

Melanom,melanositlerde başlayan bir kanserdir; melanositler isemelanin olarak bilinen, cilt renklendiricileri veya pigmentleri üretenhücrelerdir.Melanin, cildin daha alttaki tabakalarının güneşin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur.

 

Melanom, çok erken evrelerinde belirlendiğinde hemen hemen tedavi edilebilir.Melanom, cilt kanserinin yalnızca küçük bir yüzdesini oluştururken, diğer cilt kanserlerlerinden çok daha tehlikelidir ve cilt kanserinden ölümlerin çoğunun nedenidir.

 

Melanom, cilt kanserinin en ciddi türü olup, 2013 yılında 76.600 üzerinde invaziv cilt kanseri vakasını oluşturmaktadır. Her yıl 12.000’nin üzerindeki cilt kanseri ölümlerinin 9.000’den fazlasını oluşturmaktadır.

 

Melanom için genel 5 yıllık sağkalım oranı %91’dir.Lokalize melanom için 5 yıllık sağkalım oranı%98 olup, bölgesel ve uzak evreli hastalıklar için sağkalım oranları sırasıyla %62 ve %15’dir.Melanomların yaklaşık %84’ü, lokalize evrede teşhis edilirler.

 

Cilt kanserinin diğer türleri

 

Cilt kanserinin keratoakantomlar, Merkel hücreli karsinom, deri lenfomu, Kaposi sarkomu, cilt adneksal tümörleri ve sarkomlar gibi nadir görülen türleri bulunmaktadır.Bunların tümü melanom dışı türlerdir.

 

Cilt kanseri için risk faktörleri nelerdir?

 

 

Melanom ve melanom olmayan cilt kanserleri için risk faktörleri şunlardır:

 

·         Ultraviyole (UV) ışımaya korumasız olarak ve / veya aşırı miktarda maruz kalma (güneş ışığı veya solaryum makinesi).

 

·         Açık renkli cilt (güneşte kolayca yanan, çok fazla veya tamamen bronzlaşmayan, doğal olarak kızıl veya sarı saçlı).

 

·         Yapılan mesleğe bağlı olarak kömür katranı, zift, kreozot, arsenik bileşikleri veya radyuma maruz kalmak.

 

·         Sizde veya ailenizin diğer üyelerinde cilt kanseri görülmüş olması.

 

·         Çok sayıda veya olağandışı benler.

 

·         Geçmişteki şiddetli güneş yanıkları.

 

Cilt kanserinin belirtileri ve semptomları nelerdir?

 

 

Cilt kanseri erken teşhis edilebilir, doktorlar ve hastalar, cilt kanserinin teşhisinde önemli rol oynarlar.

Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşamanız durumunda, doktorunuza danışın:

 

·         Cildinizde, özellikle de benlerde büyüklük veya renk değişimi, büyüme veya lekeler, yeni oluşumlar (renkli olmasa bile) oluşması durumunda.

 

·         Pullanma, sızıntı, kanama, yumru veya nodül görünümlerinde değişiklik olması durumunda.

 

·         Benlerin veya lekelerin kenarlarından dışına taşan koyu renkler gibi pigmentasyon (renkli) yayılması durumunda.

 

·         Kaşıntı, hassasiyet veya ağrı gibi duyu değişikliği olması durumunda.

 

Cilt kanseri önlenebilir mi?

 

Cilt kanseri riskini azaltmanın en iyi yolu, uzun süre yoğun güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak ve güneşten korunma uygulamalarını yerine getirmektir.Güneşten korunurken, aynı zamanda dışarıda egzersiz yapabilir ve açık havanın tadını çıkarabilirsiniz.Güneşten korunmanın bazı yolları şunlardır:

 

·         Saat 10 ile 16 arasında, doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçınının. Çocuklara gölge kuralını öğretin:gölgenizin boyu sizden daha kısa olduğu zaman, güneş ışınlarının en güçlü olduğu zamandır.

 

·         Özellikle güneş ışınlarının en güçlü olduğu gün ortasında, gölgede durun.

 

·         Giy! Sür! Tak! ve Kapat! kurallarını uygulayın.

 

·         Gömlek giyin: Dışarıda güneşte olduğunuz zaman, cildinizin mümkün olduğu kadar çok fazla bölümünü korumak amacıyla koruyucu giysi ile örtünün. Işığa tutulduğunda diğer tarafı göstermeyen, sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan rahat giysiler seçin.

 

·         Güneş koruyucusu sürün: Güneş geniş spektrumlu koruma sağlayan ve güneş koruma faktörü 30 veya daha yüksek olan güneş koruyucusu ve dudak balmı kullanın.Açık hava etkinliklerinden en az 30 dakika önce, korumasız cilde bol miktarda (yaklaşık bir avuç dolusu) güneş koruyucusu uygulayın.2 saatte bir ve yüzdükten, havlu ile kuruladıktan veya terledikten sonra yeniden uygulayın.Sisli veya bulutlu günlerde bile güneş koruyucu ürün kullanın.

 

·         Şapka takın: Başınızı, geniş kenarlı, yüzünüze, kulaklarınıza, boynunuza ve başınıza gölge sağlayan bir şapkayla koruyun.Beyzbol şapkası seçmeniz durumunda kulaklar ve boynunuzda güneş koruyucu ürün kullanmayı unutmayın.

 

·         Güneş gözlüğü takın: Göz ve çevresindeki cilt için en iyi korumayı sağlamak amacıyla %100 UVA ve UVB emiciliğine sahip güneş gözlüğü takın.

 

·         Güneş koruyucusu tüm UV ışınlarından korumaz, bu nedenle güneş koruyucusunu uzun süreyle güneşte kalmanın bir yolu olarak kullanmayın.

 

·         Cildinizi korumak amacıyla, bulutlu veya kapalı günlerde bile bu uygulamaları yapın.UV ışınları bulutların arasından geçer.

 

·         Diğer UV ışığı kaynaklarından kaçının.Solaryum ve güneş lambaları tehlikelidir. Onlar da cildinize zarar verir.

 

 

Son Tıbbi Değerlendirme: 25/03/2013

Son Düzenleme: 25/03/2013

Tüm bu bilgiler American Cancer Society sitesinden alınmıştır. http://www.cancer.org/index

 

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş